null Na kole za přehradami Železných hor

Tip na výlet

Na kole za přehradami Železných hor

  • Délka: 45 km
  • Typ: cyklo
  • Obtížnost: střední
Ohebu a hráz Sečské přehrady, František Bárta

Během 45 km dlouhého cyklovýletu projedete místem, kde v prvním stol. př. n. l. sídlili Keltové, pokocháte se pohledem na hladiny dvou přehradních nádrží přímo z jejich hrází a navštívíte přírodní rezervaci Oheb s romantickou scenérií zříceniny hradu na skalních výchozech. V obci Klokočov se zastavíte ve stínu památné lípy, která se řadí k těm v Čechách vůbec nejstarším. Po většinu cesty vám bude dělat průvodce řeka Chrudimka, jejíž bystřinný tok spoutávají na území chráněné krajinné oblasti Železné hory dvě významné údolní přehradní nádrže – Sečská a Křižanovická.

Začátek i konec trasy je ve městě Nasavrky. Zde je možné parkovat přímo na náměstí. Jde o středně náročnou trasu, která vede vesměs po cyklotrasách s dobrým asfaltovým povrchem (4114, 4112). A protože jsme v Železných horách, nelze předpokládat rovinatou projížďku na půl plynu. Nejdelší stoupání (4 %) v délce 4 km na vás čeká z Bojanova do obce Prosíčka. Naštěstí se po cestě můžete občerstvit v Nasavrkách, na Seči, v Klokočově a v Horním Bradle.

Autoři Fotografií: Zuzana Růžičková, Zdena Koberová a František Bárta

Více o výletu

Při svých cestách prosíme, buďte k přírodě ohleduplní. Postačí k tomu jen pár zásad. Více o tom, jak se chovat v přírodě se můžete dozvědět z krátkých videí o rodině Veverkových.

Další výlety:

www.snamidoprirody.cz

 

Galerie

Přírodná rezervace Oheb nad Sečskou přehradou
Památný strom Klokočovská lípa. Mimořádný strom s odhadem stáří 1 000let, obvod kmene 890 cm.
Valy Keltského oppida.
Rozhledna Boika - výhledy do krajina na okolní hory

Rozhledna Boika výhle na Krkonoše, Orlické hory, vyjímečně i Jeseníky a Králický Sněžník

Přírodní rezervace Krkanka,
Modletín.